Gezilecek Yerler - Yedigöller Milli Parkı - Bolu

Türkiye'nin en etkileyici ve nefes kesen manzaralarına sahip Yedigöller Milli Parkı, adı Bolu'yla özdeşleşen bir marka. Bolu'nun kuzeyi ile Zonguldak'ın güneyinde, 2 bin 19 hektarlık alanda konumlanan Yedigöller, 1965'ten beri milli park olarak koruma altında.Karadeniz'in batısında oldukça engebeli bir yörede yer alan milli park, 7 adet irili ufaklı doğa harikası heyelan gölü ve zengin bitki örtüsünün yarattığı ekosisteme sahip. Milli parkta heyelanın oluşturduğu göller, orman denizini andıran zengin bitki örtüsü gündelik yaşamın tüm olumsuz etkilerinden uzaklaşmak için muhteşem bir atmosfer var.Milli parkta Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olmak üzere 7 göl bulunuyor. Bu göller aralarında 100 metre yükselti farkı bulunan iki plato üzerinde yer alıyor. Ortalama 780 metre yükseklikte olan platodaki göllerin en büyüğü en derin yeri 15 metre olan Büyükgöl. Büyükgöl'ün güneydoğusundaki Deringöl, 20 metre uzunluğundaki akan bölümü ile Büyükgöl'e bağlanıyor.

Yedigöller Milli Parkı görülecek yerler

Yedigöller Milli Parkı'nda farklı büyüklükte, kayın, karaçam ve meşe ormanlarıyla çevrelenen göller yılın her dönemi ziyaretçilerin huzur bulmak için vakit geçirdiği noktalar.Çok sayıda bitki türünü içeren milli park, Türkiye'nin en zengin karışık doğal ormanlarına sahip olması nedeniyle yurt içi ve yurt dışından araştırmacıların da gözlem yapmak için tercih ettiği bir yer.Kapankaya Manzara Seyir Terası, gölleri ve orman dokusunu izlemek ve manzaranın tadını çıkarmak için tercih ediliyor. Manzara terasına giden güzergah üzerinde yer alan anıt ağaç, yıllara meydan okuyan ağaç varlığına tanık ediyor ziyaretçileri. Milli park içerisindeki geyik üretme istasyonu da farklı bir deneyim için görülmeli.

Yedigöller Milli Parkı aktiviteler

Hoş manzaraları, sessiz ve huzurlu doğası, yürüyüş yolları, şelaleleri, gölleri, farklı cinsteki ağaç ve bitki dokusuyla milli park yürüyüş ve doğa sporları için uygun bir altyapıya sahip. Piknik, dinlenme, fotoğrafçılık, kampçılık gibi aktiviteler için de ideal.